http://akhmo.roozkala.net/upload/uc_1794.gif

چیدمان قاشق و چنگال میز غذا

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

چیدمان قاشق و چنگال میز غذاReviewed by Saeed13 on Apr 4Rating:

 

سرویس‌های کارد و چنگال رسمی، به اندازه‌‌ها و شکل‌های مختلف موجودند اما امروزه، کمتر پیش می‌آید که از سرویس‌های کامل کارد و چنگال برای سرو غذا در یک ضیافت شام استفاده ‌شود و اغلب افراد از کارد و چنگال و قاشق غذاخوری و چای‌خوری به شکل معمول خود استفاده می‌کنند.قاشق، کارد و چنگال به شکلی که امروزه استفاده می‌شود، اخیرا طراحی و ساخته شده است. در شروع قرن بیستم، سبک‌ها و انواع مختلفی از قاشق و کارد و چنگال‌ها برای مصارف مختلف ساخته شدند. کارد و چنگال‌ ماهی‌خوری، کارد و چنگال کیک‌خوری و چنگال‌هایی با دسته بلند که به کمک آنها می‌توان سبزیجات و مواد غذایی را از درون ظرفی گود به‌راحتی بیرون آورد، از انواع کارد و چنگال‌ها برای استفاده‌های متنوع هستند. آداب میزبانی و سرو غذا روی میز بسیار دقیق و پیچیده است که باید در آن، تمام کارها با لوازم و تجهیزات مربوط به خود هماهنگ شود.
سرویس‌های کارد و چنگال رسمی، به اندازه‌‌ها و شکل‌های مختلف موجودند اما امروزه، کمتر پیش می‌آید که از سرویس‌های کامل کارد و چنگال برای سرو غذا در یک ضیافت شام استفاده ‌شود و اغلب افراد از کارد و چنگال و قاشق غذاخوری و چای‌خوری به شکل معمول خود استفاده می‌کنند.

کارد و قاشق و چنگال کلاسیک

به‌طور سنتی، کارد و چنگال‌های رسمی، از نقره یا یک فلز گران‌قیمت تهیه می‌شدند؛ دسته چاقوها و در برخی موارد چنگال‌ها نیز از مواد خاصی مانند استخوان، شاخ حیوانات و چوب ساخته می‌شدند. در دوره ویکتوریایی، پیشرفتی در زمینه طراحی و ساخت کارد و چنگال‌های حرفه‌ای به‌وجود آمد؛ مانند کارد و چنگال کیک‌خوری، کارد و چنگال ماهی‌خوری، قاشق قهوه‌خوری و… . همچنین در این دوره بیشتر کارد و چنگال‌ها از مواد خاص و با ارزش چون صدف ساخته می‌شدند.
امروزه همه سرویس‌های قاشق‌وچنگال باید به گونه‌ای باشند که بتوان آنها را برای شست‌وشو در ماشین ظرف‌شویی قرار داد به‌طوری‌که آسیب نبینند. در این راستا هرچه جنس قاشق ‌و چنگال محکم‌تر و مقاوم‌تر باشد، بهتر است. سرویس‌های قدیمی ساخته شده از استیل سبک و نازک و دارای دسته‌های چوبی، برای قراردادن در ماشین‌های ظرف‌شویی امروزی مناسب نیستند.
سرویس‌های قاشق‌ و چنگال امروزی از نوع مرغوب استیل ضدزنگ ساخته می‌شوند و به‌صورت یک تکه هستند. اما انواع دیگری از قاشق‌ و چنگال‌ها نیز اخیرا طراحی و تولید می‌شوند که جنس سر و دسته آنها فرق دارد و دارای دسته‌های رنگی هستند که جنس دسته‌ها از پلاستیک فشرده یا اکرلیک است.
سرویس‌های قاشق ‌و چنگال، از یک ‌سری قاشق ‌و چنگال غذاخوری اصلی به ‌همراه یک سرویس مخصوص دسرخوری، چای‌خوری و مرباخوری و کارد و چنگال کیک‌خوری تشکیل شده است. تکه‌های مختلف یک سرویس قاشق‌ و کارد و چنگال با هر سبکی که باشد، چه مدرن و چه آنتیک، تاثیر زیادی بر جلوه چیدمان میز می‌گذارد.
سبک انتخابی شما هرچه که باشد، یک سرویس قاشق‌ و چنگال که مکمل چیدمان میز باشد جلوه میز غذاخوری شما را بسیار دگرگون می‌سازد.


دسته استوانه‌ای شکل این چاقو، توانسته جلوه‌ای مدرن و شیک به این بشقاب‌ و چنگال کلاسیک دهد.


کارد و چنگال‌هایی با دسته‌های چوبی صیقل داده شده بسیار زیبا و خوش‌دست هستند. نکته‌ای که در مورد این نوع سرویس‌ها باید رعایت شود این است که نباید آنها را بیش از چند ثانیه در آب غوطه‌ور نگه‌دارید زیرا تماس طولانی با آب، به دسته‌های چوبی آسیب می‌رساند.


تمام سرویس‌های قاشق ‌و چنگال مدرن لزوما نباید سبک فست‌فودی داشته باشند. در این تصویر نمونه‌ای از یک سرویس مدرن را با دسته‌های خاص و بافت‌دار مشاهده می‌کنید که جلوه‌ای بسیار اصیل و متمایز دارد.


آن دسته از کارد و چنگال‌ و قاشق که برای اهداف و استفاده‌های خاص ساخته می‌شوند دارای شکلی خاص و متفاوت و متناسب با مورد استفاده آنها هستند. سرویسی که در این‌ تصویر مشاهده می‌کنید، کارد و چنگال ماهی‌خوری و قاشق ترشی‌خوری است که تیغه سیلور آنها در کنار دسته صدفی، جلوه‌ای شکیل و با ارزش به آنها داده است.کاردهای سرویس‌های سنتی، دسته‌های استخوانی دارند. این نوع کاردها را باید با احتیاط شست. به این‌صورت که باید آنها را برای زمان بسیار کوتاهی در آب خیساند و سپس شست‌وشو داد و بلافاصله خشک کرد.


اکرلیک شفاف یکی از مواد بسیار ایده‌آل برای طراحی‌های مدرن است که برای دسته کارد و چنگال و قاشق‌ها استفاده می‌شود.

قاشق ‌و چنگال‌های خلاقانه

کاردها، چنگال‌ها ‌و قاشق‌ها کیفیتی مجسمه‌وار و تزئینی دارند که می‌توانند سر میز شام تاثیر چشم‌گیری بر جلوه چیدمان میز بگذارند. حالت رسمی قراردادن کارد و قاشق‌ و چنگال‌ها به‌صورتی است که طبق آداب اصلی پذیرایی یعنی همانگونه که در شماره پیش گفتیم، کارد و ‌قاشق ‌و چنگال‌ها به‌صورت سرباز در دو طرف بشقاب‌ها سر میز شام قرار می‌گیرند. اما برای میهمانی‌های رسمی می‌توان قوانین را شکست. برای مثال می‌توان کارد کره‌خوری را به‌صورت اریب در کنار بشقاب قرارداد یا قاشق و چنگال سرو غذا را به‌صورتی هنری روی میز چیدمان کرد، طوری‌که دسترسی به آنها سر میز برای افراد آسان باشد.
برای قرار دادن قاشق ‌و چنگال‌ها بر سر میز، راه‌های متنوع و زیبایی وجود دارد؛ برای نمونه می‌توانید قاشق ‌و چنگال هر نفر را با عناصری مانند برگ گل‌های زیبا و روبان تزئین کنید. با روبانی هماهنگ با دستمال سفره، آنها را با گره پاپیونی ببیندید و درون بشقاب قرار دهید. همچنین می‌توانید قاشق ‌و‌ چنگال و کاردها را به شکل زیبایی بسته و داخل لیوان یا جامی قرار دهید و سر میز کنار بشقاب‌ها بگذارید.
یکی از راه‌های زیبا و مناسب برای قراردادن قاشق‌وچنگال سر میز غذاخوری به این صورت است. در این تصویر قاشق‌وچنگال سیلور با روبانی طلایی به شکلی زیبا بسته شده و داخل بشقابی از جنس برنج قرار داده شده است. قرارگیری این سه مورد کنار هم جلوه‌ای زیبا و شیک به‌وجود آورده است.


در این تصویر شکل دیگری از قرار دادن قاشق و چنگال سر میز غذاخوری را مشاهده می‌کنید. در این تصویر قاشق ‌و چنگال مدرن و برنجی با ریسمانی طلایی بسته شده و در لیوانی کریستال ایستانده شده است.


این تصویر نمونه‌ای از نحوه قراردادن کارد و چنگا‌ل‌ها روی میز بوفه است که به‌صورت وارونه داخل یک تنگ بلور قرار داده شده است.

 

ارسال نظر