http://akhmo.roozkala.net/upload/uc_1794.gif

پخش سریال حجربن عدی

  • نوامبر 24th, 2012
  • عکس

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

پخش سریال حجربن عدیReviewed by Saeed13 on Nov 24Rating:
پخش مجدد سریال «حجر بن عدی» 10 سال پس از ساخت
سریال «حجر بن عدی» 10 سال پس از ساخت، بار دیگر از جمعه (26 آبان ماه) از شبکه‌ی یک پخش می‌شود.

به گزارش سرویس تلویزیون ایسنا، این سریال که در 12 قسمت 40 دقیقه‌ای ساخته شده، داستان زندگی حجر را روایت می‌کند که از سال پنجم هجری آغاز می‌شود و با بررسی مراحل مختلف زندگی حجر همچون مسلمان شدن او، حضور در جنگ‌های نهروان، صفین، جمل، مخالفت او با تبلیغات مسموم معاویه علیه خاندان پیامبر(ص) و در نهایت شهادت او و جمعی از یارانش در سال 51 هجری خاتمه پیدا می کند.

 

محمد علی کشاورز، حبیب دهقان نسب، سیاوش طهمورث، جمشید جهانزاده، امیرحسین شریفی، انوشیروان ارجمند، مهدی میامی، جلیل فرجاد و … بازیگران «حجربن عدی» هستند.

 

این سریال تولید سال 1381 است و از جمعه شب ساعت یک بامداد از شبکه یک پخش می‌شود.

======================

شهید حجربن عدی

Ashab 300x225 پخش سریال حجربن عدی

 

 

 

 

شهید حجربن عدی

محل شهادت :مرج عذرا

تاریخ شهادت : سال ۵۰ هجری قمری

مزار شهید :مرج عذرا

حجر فرزند “عدی” از قبیله کنده، از جمله قبایل یمنی بود که به کوفه مهاجرت کرد، عدی پدر او به علت جراحت کمرش به عدی ادبر معروف شد(۱)، و مردم گاهی اوقات او را «ابن الادبر» می خواندند. ابوعبدالرحمن (۲) پسرعمویی همنام خود داشت که در جرگه یاران معاویه بود و شیعیان به خاطر اینکه اشتباهی در اسامی آن‌ها صورت نگیرد،‌ حجر بن عدی را «حجرالخیر» یا «حجرنیک» صدا می‌زدند و پسرعموی او را حجرالشر می‌خواندند. او به همراه برادرش «هانی بن عدی» به زیارت حضرت رسول اکرم (ص) نایل گشت، و از سال ۳۵ ه.ق در زمره شیعیان و همراهان حضرت (ع) قرار گرفت. حجر در نبرد قادسیه حماسه آفرید و سرزمین «مرج عذرا» را فتح نمود. با آغاز حکومت امیرمؤمنان (ع) در جنگ‌های جمل، صفین، و نهروان همراه امام (ع) جنگید. او لحظاتی قبل از شهادت امام علی (ع) از توطئه شوم اشعث و ابن ملجم آگاهی یافت، اما قبل از رسیدن به حضرت (ع) و پیشگیری از این واقعه امیرمؤمنان (ع) به شهادت رسید. بعد از شهادت امام علی (ع) حجر بر خلاف میل خلیفه و والی کوفه در میان مردم حضرت (ع) را ستایش نمود و معاویه را لعنت کرد. تا اینکه در سال ۵۰ ه.ق یا ۵۲ یا ۵۳ توسط زیاد بن ابیه به جرم مخالفت بر علیه حکومت دستگیر گشت. زیاد او و ۶ نفر از یارانش را به نزد معاویه فرستاد، خلیفه {معاویه} نیز دستور داد، هدبه بن فیاض دستان آن‌ها را بسته و در همان محله «مرج عذرا» که خود حجر فاتح آن بود، گردنش را قطع کنند، پیکر پاک او را در همان سرزمین به خاک سپردند. او اولین شهید اسلام بود، که با دستان بسته به شهادت رسید.

پی نوشتها:

۱- علت اشتهار او به این لقب اثر نیزه‌ای بود که کسی از پشت به او وارد کرده بود.
۲- کنیه شهید

منبع:کتاب دانشنامه حضرت علی (ع)

منبع:کتاب مروج الذهب جلد2

=================

در غرفه معاونت سيماي نمايشگاه قرآن‌كريم
نقد و بررسي سریال “حجربن عدي” برگزار شد

 

نشست نقد و بررسي سريال «حجربن عدي» شب گذشته با حضور «اميرحسين شريفي» تهيه‌كننده و «تاجبخش فناييان» كارگردان و «كريم اكبري‌مباركه» دستيار كارگردان این سريال در غرفه معاونت سيماي نمايشگاه قرآن‌كريم برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری اهل بیت‏(ع) ـ ابنا ـ سريال تاريخي ـ مذهبي «حجربن عدي» در اوايل دهه 80 ساخته شد. در اين سريال، بازيگراني همچون محمدعلي كشاورز، حبيب دهقان نسب، جمشيد جمالزاده، ليدا جوادي، سياوش طهمورث، جليل فرجاد، مهدي ميامي و ليلا بوشهري ايفاي نقش كردند.

اين سريال، داستان زندگي حجر را روايت مي‌كند. داستان از سال پنجم هجري آغاز مي‌شود و با بررسي مراحل مختلف زندگي حجر همچون مسلمان شدن وي، حضور در جنگ‌هاي نهروان، صفين و جمل، مخالفت او با تبليغات مسموم معاويه عليه خاندان پيامبر(ص) و در نهايت شهادت او و جمعي از يارانش در سال 51هجري خاتمه مي‌يابد.

بر پایه این گزارش «اميرحسين شريفي» تهيه‌كننده و يكي از بازيگران سريال «حجربن عدي» در نشست نقد و بررسي اين سريال كه شب گذشته در غرفه معاونت سيماي نمايشگاه قرآن‌كريم برگزار شد، گفت: ساخت سريال‌هاي مذهبي با توجه به تعدد لوكيشن و دكور بسيار سخت و هزينه ‌بر است و گاه حتي براي ساخت اين سريال عوامل دكور و پشت صحنه تا 24 ساعت كار مي‌كردند.

وي با بيان اين كه قطعا در ساخت اين سريال كمك مولا علي(ع) نقش مهمي داشت، افزود: با توجه به اينكه برخي صحنه‌ها در بيابان ضبط مي‌شد و گاه طوفان مي‌آمد و تمام دكور را برهم مي‌زد، اما با توجه به اينكه عوامل گروه يك‌دست بودند، سختي كار احساس نمي‌شد.

به گفته شريفي، شهرك سينمايي، اطراف جاده ساوه و نيزارهاي ورامين از جمله لوكشين‌هاي ساخت سريال حجربن عدي بود.

اين تهيه‌كننده درباره ميزان بودجه اين سريال گفت: بودجه اين سريال در همان موقع نيز بسيار اندك بود و كل اين سريال با بودجه 370 ميليون توماني و طي چهارماه ساخته شد.

تهيه كننده فيلم اشك سرما با بيان اينكه كار سخت را دوست دارم، خاطرنشان كرد: با وجود همه مشكلات كار سخت را دوست دارم و هم اكنون نيز علاقه‌مند به ساخت سريال تاريخي ـ مذهبي ديگر هستم.

* فناييان: وفاداري به تاريخ در ساخت سريال‌هاي مذهبي ـ قرآني يك اصل مهم است

«تاجبخش فناييان» كارگردان سريال حجربن عدي، يكي از ويژگي‌هاي مهم در ساخت سريال‌هاي تاريخي ـ مذهبي وفادار بودن به تاريخ و پرداختن مناسب به شخصيت‌ها دانست و گفت: در اين سريال سعي كردم به نوعي به شخصيت حجربن عدي بپردازم تا اين قهرمان صدر اسلام به خوبي معرفي شود و صرفا به دنبال جذب مخاطب با پرداختن به حواشي شخصيت نبودم.

وي با بيان اينكه سازمان صدا و سيما در دوره‌‌اي تصميم به ساخت سريال‌هاي تاريخي ـ مذهبي گرفت و بر اين اساس پيشنهاد ساخت اين سريال به من داده شد، افزود: مطالعات من روي شخصيت حجربن عدي مربوط به سال‌هاي پيش از انقلاب است و فرآيند زندگي اين قهرمان مورد علاقه من بوده است و به گمانم يكي از ياران وفادار حضرت علي(ع) حجربن عدي است كه پس از شهادت مولا علي (ع) نيز راه و تفكر ايشان را ادامه داد.

فناييان با اشاره به اينكه از ساخت اين سريال بسيار خرسند بودم، تصريح كرد: بايد شخصيت‌هاي تاريخي به ويژه شخصيت‌هاي تاريخي ـ مذهبي به‌نوعي بازسازي شود كه در دنياي ديگر بتوانيم پاسخگو باشيم.

به گفته اين كارگردان نبايد تخيل و حدس و گمان به شخصيت‌هاي تاريخي ـ مذهبي آميخته شود، چرا كه اگر فيلمنامه فيلم‌هاي تاريخي ـ مذهبي طبيعي نوشته، تحليل و ساخته شود مخاطب مي‌تواند با آن هم‌ذات پنداري كند.

كارگردان سريال حجربن عدي درباره اينكه كاربرد زبان و ديالوگ در فيلم‌هاي تاريخي ـ مذهبي با توجه به پرداختن به يك دوره خاص مربوط به گذشته است، توضيح داد: زبان هر دوره‌اي ممكن است با دوره ديگر فرق داشته باشد، اما آن چيزي كه مهم است احساسات و عواطف مشترك ميان انسان‌هاست. در اين سريال زبان و ديالوگ‌ها شاعرانه بود، اما تلاش شد كه با بازي‌هاي روان و طبيعي اين ديالوگ‌ها براي مخاطب قابل درك و فهم باشد.

فناييان درباره منابع ساخت اين سريال گفت: مشاور مذهبي فيلمنامه علي معلم دامغاني بود، ضمن آنكه از منابع مذهبي و تاريخي بسياري براي پرداختن هرچه بهتر به اين شخصيت استفاده شد.

* اكبري‌مباركه: بازيگران سريال‌هاي مذهبي ـ قرآني بايد به ديالوگ مسلط باشند

كريم اكبري‌مباركه بازيگر نقش «ابن‌ملجم» و دستيار كارگردان سريال «حجربن عدي» با بيان اين مطلب كه بازيگر سريال‌هاي تاريخي ـ مذهبي بايد مسلط به ديالوگ‌گويي باشد و به نوعي متن كلاسيك را با بازي‌اش بياميزد كه آن شخصيت براي مخاطب باورپذير شود، گفت: يكي از سختي‌هاي بازيگران سريال‌هاي تاريخي همين بحث ديالوگ‌گويي است.

وي افزود: در اين گونه سريال‌ها و فيلم‌ها، بازيگر بايد آنقدر متن و ديالوگ خود را بخواند كه به نوعي با آن عجين شده و تاثيرش را بر روي بازي بگذارد.

اكبري‌مباركه درباره نقش دستيار كارگردان نيز توضيح داد: دستيار كارگردان پلي ميان عوامل و كارگردان است كه مشكلات ميان عوامل را به كارگردان منتقل مي‌كند.

وي ادامه داد: در سريال حجربن عدي بازيگراني همچون حامد كلاهداري بودند كه امروز خود كارگردان شده و اين موضوع براي عوامل گروه بسيار خوشحال‌كننده بود.

بازيگر نقش ابن‌ملجم در سريال امام علي (ع) در پاسخ به سوالي درباره نقش ابن‌ملجم و نحوه انتخاب آن توضيح داد: زماني‌كه آقاي ميرباقري اين نقش را به من پيشنهاد دادند، قبول كردن آن از جهت منفي بودن شخصيت برايم سخت بود.

وي ادامه داد: من تا سه روز قبل از اينكه جلوي دوربين بروم، نخوابيدم، اما امروز از پذيرفتن اين نقش بسيار خوشحالم، چرا كه مردم با ديدن من ياد مولا علي (ع) مي‌افتند و اين براي من بسيار خوشحال‌كننده است.

امکان ارسال نظر وجود ندارد