http://akhmo.roozkala.net/upload/uc_1794.gif

پخش سریال حجربن عدی

  • آذر ۴ام, ۱۳۹۱
  • عکس

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

پخش سریال حجربن عدیReviewed by Saeed13 on Nov 24Rating:
پخش مجدد سریال «حجر بن عدی» ۱۰ سال پس از ساخت
سریال «حجر بن عدی» ۱۰ سال پس از ساخت، بار دیگر از جمعه (۲۶ آبان ماه) از شبکه‌ی یک پخش می‌شود.

به گزارش سرویس تلویزیون ایسنا، این سریال که در ۱۲ قسمت ۴۰ دقیقه‌ای ساخته شده، داستان زندگی حجر را روایت می‌کند که از سال پنجم هجری آغاز می‌شود و با بررسی مراحل مختلف زندگی حجر همچون مسلمان شدن او، حضور در جنگ‌های نهروان، صفین، جمل، مخالفت او با تبلیغات مسموم معاویه علیه خاندان پیامبر(ص) و در نهایت شهادت او و جمعی از یارانش در سال ۵۱ هجری خاتمه پیدا می کند.

 

محمد علی کشاورز، حبیب دهقان نسب، سیاوش طهمورث، جمشید جهانزاده، امیرحسین شریفی، انوشیروان ارجمند، مهدی میامی، جلیل فرجاد و … بازیگران «حجربن عدی» هستند.

 

این سریال تولید سال ۱۳۸۱ است و از جمعه شب ساعت یک بامداد از شبکه یک پخش می‌شود.

======================

شهید حجربن عدی

 

 

 

 

شهید حجربن عدی

محل شهادت :مرج عذرا

تاریخ شهادت : سال ۵۰ هجری قمری

مزار شهید :مرج عذرا

حجر فرزند “عدی” از قبیله کنده، از جمله قبایل یمنی بود که به کوفه مهاجرت کرد، عدی پدر او به علت جراحت کمرش به عدی ادبر معروف شد(۱)، و مردم گاهی اوقات او را «ابن الادبر» می خواندند. ابوعبدالرحمن (۲) پسرعمویی همنام خود داشت که در جرگه یاران معاویه بود و شیعیان به خاطر اینکه اشتباهی در اسامی آن‌ها صورت نگیرد،‌ حجر بن عدی را «حجرالخیر» یا «حجرنیک» صدا می‌زدند و پسرعموی او را حجرالشر می‌خواندند. او به همراه برادرش «هانی بن عدی» به زیارت حضرت رسول اکرم (ص) نایل گشت، و از سال ۳۵ ه.ق در زمره شیعیان و همراهان حضرت (ع) قرار گرفت. حجر در نبرد قادسیه حماسه آفرید و سرزمین «مرج عذرا» را فتح نمود. با آغاز حکومت امیرمؤمنان (ع) در جنگ‌های جمل، صفین، و نهروان همراه امام (ع) جنگید. او لحظاتی قبل از شهادت امام علی (ع) از توطئه شوم اشعث و ابن ملجم آگاهی یافت، اما قبل از رسیدن به حضرت (ع) و پیشگیری از این واقعه امیرمؤمنان (ع) به شهادت رسید. بعد از شهادت امام علی (ع) حجر بر خلاف میل خلیفه و والی کوفه در میان مردم حضرت (ع) را ستایش نمود و معاویه را لعنت کرد. تا اینکه در سال ۵۰ ه.ق یا ۵۲ یا ۵۳ توسط زیاد بن ابیه به جرم مخالفت بر علیه حکومت دستگیر گشت. زیاد او و ۶ نفر از یارانش را به نزد معاویه فرستاد، خلیفه {معاویه} نیز دستور داد، هدبه بن فیاض دستان آن‌ها را بسته و در همان محله «مرج عذرا» که خود حجر فاتح آن بود، گردنش را قطع کنند، پیکر پاک او را در همان سرزمین به خاک سپردند. او اولین شهید اسلام بود، که با دستان بسته به شهادت رسید.

پی نوشتها:

۱- علت اشتهار او به این لقب اثر نیزه‌ای بود که کسی از پشت به او وارد کرده بود.
۲- کنیه شهید

منبع:کتاب دانشنامه حضرت علی (ع)

منبع:کتاب مروج الذهب جلد۲

=================

در غرفه معاونت سیمای نمایشگاه قرآن‌کریم
نقد و بررسی سریال “حجربن عدی” برگزار شد

 

نشست نقد و بررسی سریال «حجربن عدی» شب گذشته با حضور «امیرحسین شریفی» تهیه‌کننده و «تاجبخش فناییان» کارگردان و «کریم اکبری‌مبارکه» دستیار کارگردان این سریال در غرفه معاونت سیمای نمایشگاه قرآن‌کریم برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری اهل بیت‏(ع) ـ ابنا ـ سریال تاریخی ـ مذهبی «حجربن عدی» در اوایل دهه ۸۰ ساخته شد. در این سریال، بازیگرانی همچون محمدعلی کشاورز، حبیب دهقان نسب، جمشید جمالزاده، لیدا جوادی، سیاوش طهمورث، جلیل فرجاد، مهدی میامی و لیلا بوشهری ایفای نقش کردند.

این سریال، داستان زندگی حجر را روایت می‌کند. داستان از سال پنجم هجری آغاز می‌شود و با بررسی مراحل مختلف زندگی حجر همچون مسلمان شدن وی، حضور در جنگ‌های نهروان، صفین و جمل، مخالفت او با تبلیغات مسموم معاویه علیه خاندان پیامبر(ص) و در نهایت شهادت او و جمعی از یارانش در سال ۵۱هجری خاتمه می‌یابد.

بر پایه این گزارش «امیرحسین شریفی» تهیه‌کننده و یکی از بازیگران سریال «حجربن عدی» در نشست نقد و بررسی این سریال که شب گذشته در غرفه معاونت سیمای نمایشگاه قرآن‌کریم برگزار شد، گفت: ساخت سریال‌های مذهبی با توجه به تعدد لوکیشن و دکور بسیار سخت و هزینه ‌بر است و گاه حتی برای ساخت این سریال عوامل دکور و پشت صحنه تا ۲۴ ساعت کار می‌کردند.

وی با بیان این که قطعا در ساخت این سریال کمک مولا علی(ع) نقش مهمی داشت، افزود: با توجه به اینکه برخی صحنه‌ها در بیابان ضبط می‌شد و گاه طوفان می‌آمد و تمام دکور را برهم می‌زد، اما با توجه به اینکه عوامل گروه یک‌دست بودند، سختی کار احساس نمی‌شد.

به گفته شریفی، شهرک سینمایی، اطراف جاده ساوه و نیزارهای ورامین از جمله لوکشین‌های ساخت سریال حجربن عدی بود.

این تهیه‌کننده درباره میزان بودجه این سریال گفت: بودجه این سریال در همان موقع نیز بسیار اندک بود و کل این سریال با بودجه ۳۷۰ میلیون تومانی و طی چهارماه ساخته شد.

تهیه کننده فیلم اشک سرما با بیان اینکه کار سخت را دوست دارم، خاطرنشان کرد: با وجود همه مشکلات کار سخت را دوست دارم و هم اکنون نیز علاقه‌مند به ساخت سریال تاریخی ـ مذهبی دیگر هستم.

* فناییان: وفاداری به تاریخ در ساخت سریال‌های مذهبی ـ قرآنی یک اصل مهم است

«تاجبخش فناییان» کارگردان سریال حجربن عدی، یکی از ویژگی‌های مهم در ساخت سریال‌های تاریخی ـ مذهبی وفادار بودن به تاریخ و پرداختن مناسب به شخصیت‌ها دانست و گفت: در این سریال سعی کردم به نوعی به شخصیت حجربن عدی بپردازم تا این قهرمان صدر اسلام به خوبی معرفی شود و صرفا به دنبال جذب مخاطب با پرداختن به حواشی شخصیت نبودم.

وی با بیان اینکه سازمان صدا و سیما در دوره‌‌ای تصمیم به ساخت سریال‌های تاریخی ـ مذهبی گرفت و بر این اساس پیشنهاد ساخت این سریال به من داده شد، افزود: مطالعات من روی شخصیت حجربن عدی مربوط به سال‌های پیش از انقلاب است و فرآیند زندگی این قهرمان مورد علاقه من بوده است و به گمانم یکی از یاران وفادار حضرت علی(ع) حجربن عدی است که پس از شهادت مولا علی (ع) نیز راه و تفکر ایشان را ادامه داد.

فناییان با اشاره به اینکه از ساخت این سریال بسیار خرسند بودم، تصریح کرد: باید شخصیت‌های تاریخی به ویژه شخصیت‌های تاریخی ـ مذهبی به‌نوعی بازسازی شود که در دنیای دیگر بتوانیم پاسخگو باشیم.

به گفته این کارگردان نباید تخیل و حدس و گمان به شخصیت‌های تاریخی ـ مذهبی آمیخته شود، چرا که اگر فیلمنامه فیلم‌های تاریخی ـ مذهبی طبیعی نوشته، تحلیل و ساخته شود مخاطب می‌تواند با آن هم‌ذات پنداری کند.

کارگردان سریال حجربن عدی درباره اینکه کاربرد زبان و دیالوگ در فیلم‌های تاریخی ـ مذهبی با توجه به پرداختن به یک دوره خاص مربوط به گذشته است، توضیح داد: زبان هر دوره‌ای ممکن است با دوره دیگر فرق داشته باشد، اما آن چیزی که مهم است احساسات و عواطف مشترک میان انسان‌هاست. در این سریال زبان و دیالوگ‌ها شاعرانه بود، اما تلاش شد که با بازی‌های روان و طبیعی این دیالوگ‌ها برای مخاطب قابل درک و فهم باشد.

فناییان درباره منابع ساخت این سریال گفت: مشاور مذهبی فیلمنامه علی معلم دامغانی بود، ضمن آنکه از منابع مذهبی و تاریخی بسیاری برای پرداختن هرچه بهتر به این شخصیت استفاده شد.

* اکبری‌مبارکه: بازیگران سریال‌های مذهبی ـ قرآنی باید به دیالوگ مسلط باشند

کریم اکبری‌مبارکه بازیگر نقش «ابن‌ملجم» و دستیار کارگردان سریال «حجربن عدی» با بیان این مطلب که بازیگر سریال‌های تاریخی ـ مذهبی باید مسلط به دیالوگ‌گویی باشد و به نوعی متن کلاسیک را با بازی‌اش بیامیزد که آن شخصیت برای مخاطب باورپذیر شود، گفت: یکی از سختی‌های بازیگران سریال‌های تاریخی همین بحث دیالوگ‌گویی است.

وی افزود: در این گونه سریال‌ها و فیلم‌ها، بازیگر باید آنقدر متن و دیالوگ خود را بخواند که به نوعی با آن عجین شده و تاثیرش را بر روی بازی بگذارد.

اکبری‌مبارکه درباره نقش دستیار کارگردان نیز توضیح داد: دستیار کارگردان پلی میان عوامل و کارگردان است که مشکلات میان عوامل را به کارگردان منتقل می‌کند.

وی ادامه داد: در سریال حجربن عدی بازیگرانی همچون حامد کلاهداری بودند که امروز خود کارگردان شده و این موضوع برای عوامل گروه بسیار خوشحال‌کننده بود.

بازیگر نقش ابن‌ملجم در سریال امام علی (ع) در پاسخ به سوالی درباره نقش ابن‌ملجم و نحوه انتخاب آن توضیح داد: زمانی‌که آقای میرباقری این نقش را به من پیشنهاد دادند، قبول کردن آن از جهت منفی بودن شخصیت برایم سخت بود.

وی ادامه داد: من تا سه روز قبل از اینکه جلوی دوربین بروم، نخوابیدم، اما امروز از پذیرفتن این نقش بسیار خوشحالم، چرا که مردم با دیدن من یاد مولا علی (ع) می‌افتند و این برای من بسیار خوشحال‌کننده است.

امکان ارسال نظر وجود ندارد