http://akhmo.roozkala.net/upload/uc_1794.gif

علت و درمان خارش بیضه

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

علت و درمان خارش بیضهReviewed by Saeed13 on Dec 15Rating:

علت خارش بیضه ها :
What Causes Testicle Itching?

Article Details

Written By: Christina Edwards
نوشته کریستینا ادوارد
Edited By: W. Everett
ویرایش : دابلیو اورت
Last Modified Date: 26 January 2012
Copyright Protected:
۲۰۰۳-۲۰۱۲ Conjecture Corporation

مقدمه :
خارش بیضه ها می تواند برای مردان خیلی ناراحت کننده باشد وناراحتی آن وقتی بیشتر می شود که آنها قادر به خاراندن این محل نیستند و از همه بدتر خجالت می کشند بیماری خودشان را با دکتر در میان بگذارند . ولی باید حتماً علت آن مشخص شود تا براحتی درمان شود .
گاهی می تواند صرفاً بدلیل حساسیت باشد حساسیت به شامپو و صابون و مواد شوینده ویا حساسیت به جنس زیر پوش و شورت . یا می تواند بدلیل عفونت قارچی و مخمری باشد این عفونت ممکن است در اثر رفتن به استخر وسونا و محلهای عمومی و استفاده ازوسایل آلوده منتقل شده باشد ویا اینکه در اثر رابطه با زن به مرد سرایت کرده باشد !
چون زنان مستعد عفونت های قارچی هستند و این عفونت براحتی به مرد منتقل می شود . از طرفی مواد شوینده که اغلب حاوی مواد شیمیایی هستند می تواند دردسرساز باشد حتی باقی مانده پودرهای شوینده ای که برای شستن لباس های زیر مورد استفاده است بر روی این لباسها می تواند تحریک کننده باشد

– به همین جهت توصیه می شود کارهای زیر انجام شود اگر نتیجه نداد حتماً به پزشک مراجعه کنید :
زیرپوش و شورتتان را هر روز عوض کنید و آن را با آبگرم بشوئید تا مواد شوینده و پودر لباسشویی ان خارج شود گاهی لازم است چندین بار آبکشی شود . حتماً از زیرپوش های کتانی سفید استفاده کنید .
– مرتب به حمام برودی و بعداز حمام بدنتان و کشاله ران و بیضه ها را کاملاً خشک کنید
-از شامپو بدن و صابون برای تمیز کردن بیضه ها و بدن استفاده نکنید !
-مرطوب کردن این منطقه می تواند در حالت عفونت قارچی نتیجه معکوس داشته باشد

خارش بیضه ها اگر چه ناراحت کننده است ولی از طرفی بروز آن با شرم و خجالت نیز همراه استذ و البته نشانه خیلی نگران کننده ای نیست . خارش بیضه ها و کشاله ران groin area می تواند علل مختلفی داشته باشد برخی از این علل جدی هستند اما بسیاری از آنها کاملاً بی ضررند برخی از رایج ترین علل خارش بیضه ها عبارتند از : عفونت قارچیfungal infection ؛ آلرژی allergies, و برخی از انواع مایت ها ca in typ es of b ugs.

تینیا کروریس که به نام خارش ژوک jock itch, معروف است نمونه ای از خراش است که دلیلش قارچی بنام تریکوفیتون ربروم Trichophyton rubrum. است . این نوع قارچ همچنین می تواند باعث بوجود آمدن مشکل پای قهرمانان athletes foot شود که محیط گرم و مرطوب هم می تواند به رشد آن کمک کند
این امر اگرچه اغلب بین قهرمانان ورزشی مرد اتفاق می افتد ولی زنان نیز از این نوع عفونت قارچی در امان نیستند .

علائم این بیماری شامل خارش شدید ناحیه کشاله ران و بویژه در ناحیه ها بیضه ها , جداره داخلی رانها و مقعد است که با بثورات = جوش = دانه های قرمز رنگ که لبه های فلس scaly edges. دارند مشخص می شود .
جوش ها معمولا در بین چین و چروک پوست بوجود می آیند و از آنجا به همه قسمتها منتشر می شوند .
بیشتر مواقع می توان از دست این خارش ژوک با استفاده از اسپری یا کرمهایی که در داروخانه ها و بدون نسخه over-the-counter فروخته می شوند خلاص شد .
ولی اگر این کار باعث از بین رفتن خارش و تحریک نشد لازم است آن موقع به یک دکتر مراجعه کنید .
اگر از کرمهای ضد قارچی که بدون نسخه فروخته می شوند استفاده کردید و جواب نگرفتید ؛ خارش بیضه ها می تواند بدلیل عفونت مخمری yeast infection باشد که علتش کاندیدت آلبیکانز Candida albicans است که نوعی قارچ fungus است

بسیاری از افراد ممکن است آگاهی نداشته باشند که اما تنها زنان نیستند که عفونت قارچی می گیرند . مردان هم می توانند در طی تماس جنسی با همسرشان که مبتلاء به عفونت قارچی شده است یا از آنتی بیوتیکها استفاده کرده و باکتریهای مفید بدن اش از بین رفته است این بیماری قارچی را بگیرند .
علائم عفونت مخمری مردان شامل : تحریک, سوختن ع خارش و درد در کشاله ران است.
مداوا معمولاً شامل کرمهای ضد قارچ موضعی topical anti-fungal cream و احتمالاً داروهای خوراکی است .
علت رایج دیگر خارش بیضه ها میتواند بدلیل درماتیت = تورم پوست باشد . علائم این وضعیت اغلب شامل ناراحتی , جوش و خارش در کشاله ران و پوست بیضه ها scrotum = اسکروتوم می شود .
می تواند بدلیل تماس مستقیم با عوامل تحریک کننده و آلرژن irritant or an allergen. باشد.

درماتیت ناشی از تماس با محرکها معمولاً با مواد تحریک کننده مثل مواد شیمیایی قوی صورت می
گیرد .

بطورکلی درماتیت بیشتر دردناک است برخلاف آلرژی که بیشتر باعث خارش می شود .

درماتیت های ناشی از آلرژی بیشتر در افرادی که آلرژی های دیگری دانرد رایج است .
مثل آلرژی هایی که ناشی از استفاده از عطرها و رنگ و صابون یا نوع خاصی از گیاهان مثل ایوی سمی poison ivy بوجود می آید در این حالت باید از آلرژن ها تا جایی که امکان دارد پرهیز شود .

شپش ناحیه عانه Phthirus pubis ( قسمت اطراف تناسلی ) که بطور معمول با نام شپش عانه pubic lice یا کرابز crabs یا حشراتی که از خون انسان تغذیه می کنند بویژه در ناحیه تناسلی وجود دارند .
در مردان گاز گرفتنهای ناشی از این حشرات می تواند سبب خارش بیضه ها شود این ها نمونه های انگلی هستند که هنگام رابطه جنسی منتقل می شوند اما از طریق ملافه ها و رختخواب آلوده حوله و لباس کثیف هم می توانند از یک فرد به فرد دیگر منتقل شوند .
در اغلب اوقات می توان با استفاده از کرمها و صابونهایی که بدون نسخه در داروخانه فروخته می شوند از شر اینها خلاص شد اما گاهی نیز در حالت های شدید باید به پزشک مراجعه کرد تا برایتان نسخه بنویسد .
گال Scabiesنیز باعث بروز دانه های خارش دار می شود که علتش می تواند سارکوپت اسکابیSarcoptes scabiei, یا مایت mite باشد.
همه این انگلها می توانند در محیط گرم و چین و چروکهای پوست ناحیه تناسلی نقاطی مناسب برای هجوم این عوامل باشند عواملی چون شپش عانه و نیز حشراتی که باعث گزش و ایجاد خارش بیضه می شوند

As these parasites seem to seek out warm folds in the skin, the genitalia is a common spot for infestation. Like with pubic lice, the bites and products of these insects can cause intense testicle itching.
کلمات و اصطلاحات کلیدی :

تریکوفیتون ربروم Trichophyton rubrum. قارچی که باعث خارش بیضه ها می شود
عفونت مخمری yeast infection یکی دیگر از دلایل خارش بیضه ها
کاندیدت آلبیکانز Candida albicans نوعی مخمر که باعث خارش بیضه ها می شود
قارچ fungus= سماروغ
باعث خارش شدید بیضه ها می شود = cause intense testicle itching.
استرس می تواند باعث خارش شود

منبع :

http://www.wisegeek.com/what-causes-testicle-itching.htm

ترجمه از محمد توکلی

 

بهداشت و مراقبت از دستگاه تناسلی مردانه

وظیفه دستگاه تناسلی مردانه تولید، تغذیه و انتقال اسپرم است. اجزاء دستگاه تناسلی مردان هم در داخل و هم در خارج لگن قرار دارند. دستگاه تناسلی مردانه شامل قسمتهای زیر است:
۱- بیضه‌ها
۲- لوله‌ها خارج کننده اسپرم به نام اپی دیدیم و وازدفران
۳- غدد ضمیمه شامل پروستات و غدد منی ساز
۴- آلت مردانه
در مردی که به بلوغ رسیده است، دو بیضه که در داخل کیسه بیضه در خارج بدن قرار گرفته‌‌اند- وظیفه تولید و نگهداری میلیونها سلول اسپرم را بر عهده دارند. بیضه‌ها تخم مرغی شکل هستند بیضه‌ها علاوه بر تولید و نگهداری اسپرم، هورمونهای مردانه مانند تستوسترون را تولید می‌کنند. تستوسترون نقش اساسی در بلوغ پسر دارد و با پیشرفت بلوغ، بیضه‌ها مقدار بیشتری از این هورمون تولید می‌کنند. تستوسترون هورمونی است که باعث می‌شود پسران صدای بم‌تر و کلفت‌تری پیدا کنند، بدنشان عضلانی شود، موهای بدن و صورتشان رشد کند.
آلت مردانه از دو بخش تشکیل شده است: بدنه آلت و سر آلت. در نوک آلت در قسمت سر آن یک سوراخ کوچک وجود دارد که خروجی پیشابراه است و ادرار و منی از آن خارج می‌شوند.وظیفه آلت مردانه رساندن مایع منی به تخمک است تا تخم بارور شود و جنین تولید شود.
برخی از بیماری های مهم دستگاه تناسلی مردانه
۱- آسیب به بیضه: کوچکترین ضربه به بیضه باعث درد بسیار و تورم می‌شود. در صورت درد شدید در ناحیه بیضه باید بلافاصله به پزشک مراجعه کرد
۲- سرطان بیضه: این سرطان یکی از سرطانهای شایع در مردان کمتر از ۴۰ سال است. سرطان تولید بی‌رویه سلولهاست که در صورتیکه به موقع تشخیص و درمان نشود می‌تواند کشنده باشد. سرطان بیضه در صورتیکه زود تشخیص داده شود به خوبی به درمان پاسخ می‌دهد. به همین جهت همه‌ پسران باید به صورت منظم بیضه خود را معاینه کنند تا مطمئن باشند که توده‌ غیر طبیعی در آن بوجود نیامده است.
۳- بیماریهای منتقله جنسی از طریق برقراری رابطه‌ جنسی با فرد آلوده به بدن انتقال می‌یابد. عفونت‌هایی مانند ایدز، زگیل تناسلی، سیفلیس، سوزاک، کلامیدیا، تبخال تناسلی و هپاتیت ب در صورت عدم رعایت اصول محافظتی از فرد آلوده به فرد دیگر در اثر رابطه جنسی قابل انتقال هستند. در صورتیکه که فرد هر یک از علایم یا بیماریهای ذکر شده را دارد باید با پزشک خود مشورت نمایید. اکثر بیماریهای دستگاه تناسلی مردانه قابل درمان هستند.
۴- شپش عانه
از راه های جنسی و غیر جنسی انتقال یافته و با خارش شدید همراه است. تخم های شپش بر روی تنه ,موی نواحی عانه و پلک ها یافت می شوند. درمان شامل استفاده از شامپوی لیندان ۱% به مدت ۴ دقیقه , کرم پرمترین , شستشوی البسه آلوده و درمان شریک جنسی بیمار می باشد.
۵- گال
آلودگی با یک حشره کوچک منجر به خارش شدید وگسترده می شود. آلودگی تنه آلت ,سر آلت یا پوست کیسه بیضه شایع و مشخص کننده می باشد و با تشکیل ندول همراه است. درمان همانند شپش بوده و تمام اعضای خانواده را شامل می گردد.
۶- عفونت های قارچی
مشخصه آن وجود پلاکی بزرگ , مهاجر و با لبه برآمده بر روی سطح داخل ران و کشاله ران می باشد. بر خلاف کاندیدازیس , این ضایعه بر پوست کیسه بیضه اثر نمی کند. خارش شدید بوده و درمان با عوامل ضد قارچ موضعی صورت می گیرد.
نکاتی در باره بهداشت و مراقبت از دستگاه تناسلی مردانه
۱- در مورد بهداشت دستگاه تناسلی مردانه شستشوی مداوم و زدودن موهای زائد آن در عین سادگی بسیار موثر خواهد بود. همچنین بهتر است دستگاه باید تناسلی پس از هربار شستشو حتما خشک شود تا زمینه حضور عوامل بیماریزا فراهم نشود.
۲- معاینه کردن بیضه ها در فواصل منظم می تواند فرد را از وجود یا عدم وجود سرطان بیضه مطلع می کند. سرطان بیضه یکی از شایع ترین تومورهای توپری است که در سنین ۲۰ تا ۳۵ سالگی بیشترین بروز را دارد. سرطان بیضه در صورتی که زود تشخیص داده شود کاملا قابل درمان است
شرایطی که در آنها ریسک بروز سرطان بیضه بیشتر از جمعیت عادی است عبارتند از:
سابقه فامیلی سرطان بیضه، سابقه بیضه نزول نکرده و وجود توده در بیضه.
علت بوی بد ناحیه تناسلی مردان معمولا از این چند حالت خارج نیست.
۱- اگر مردی به هر دلیل ختنه نشده است باید به طور مرتب ترشحات جمع شده در زیر پوست سر آلت را تمیز کند مخصوصا در زمانی که هوا گرم است چون به مرور زمان جمع می شود و ایجاد مشکل می کند.

 

۷ نظر

 1. مصطفی گفته است :
  مرداد ۲۰ام, ۱۳۹۳

  وقتی موهای کیسه بیضه زده میشوند ، کیسه شل تر ونرمتر میشه ، بنابراین تبادل حرارتی بیضه با محیط بیرون راحتر انجام میشه ، وقتی من موهای کیسه بیضم رو میزنم بیضه هام شبیه تخم مرغهایی میشن که توی یه کیسه نایلون پلاستیکی نازک قرار گرفتند ،بیضه ها کاملاً مشخص میشند

 2. مرتضی گفته است :
  شهریور ۱ام, ۱۳۹۳

  سلام – آیا خارش اطراف بیضه می تونه بدلیل قرار گرفتن منی در لوله های انتقال آن باشه ؟

 3. احمد گفته است :
  مهر ۲۵ام, ۱۳۹۳

  عالی بود

 4. احمد گفته است :
  مهر ۲۵ام, ۱۳۹۳

  سلام چیکار کنیم که منی بطور کامل از آلت خارج شه

 5. عبدالله گفته است :
  مهر ۲۸ام, ۱۳۹۳

  من خارش شدید بین بیضه هام دارم بعضی موقعه انقدر می خارم که زخم می شود پوسته میده بغلهاش سیاه قارچ مانند است وموقعه که مرطوب میکنم با کرم برای مدتی می سوزه خوب میشه بعد دوباره خشک شده خارش شروع میشه لطفا راهنمای کنید

 6. جمشید گفته است :
  بهمن ۱۴ام, ۱۳۹۳

  سلام: من مدت ۲تا۳ سال میباشد که از ناحیه پوست بیضه چپ و مقعد خارش شدید دارم و متاسفا خجالت میکشم بروم دکتر به همین دلیل جای خارش سفید و بعضی وقتا جای ان زخم و بریده بریده میشود لطفا منو از این بابت نجات یا راهنمایی کنید تشکر می کنم !

 7. رضا گفته است :
  اسفند ۷ام, ۱۳۹۳

  سلام وقتی خوابیدم خارش بیضه ام بیشتر میشه درمانش چیه ؟

ارسال نظر