http://akhmo.roozkala.net/upload/uc_1794.gif

تزئین طرز تهیه ژله گلدار تزریقی

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

تزئین طرز تهیه ژله گلدار تزریقیReviewed by Saeed13 on Jan 22Rating:

 

ژله گلدار

مواد لازم:

یه سرنگ ۱۰۰ سی سی
ژله الوورا برای ژله پایه
ژله توت فرنگی برای گلبرگها
ژله لیمو برای برگ ها
برای رنگ قهوه ای از کمی شکلات اب کرده+ کمی ژلاتین استفاده کردم
و برای رنگ زرد از زعفرون
*میتونین به ژله های رنگیتون رنگ خوراکی هم اضافه کنید که پررنگتر و زیباتر بشه
خوب ژله الووراتون رو درست کنید و تو یه قالب شیشه ای بریزین (قالب حتما باید شیشه باشه که ببینید چی دارین میکشین تو ژله) و بزارین تو یخچال تا حسابی خودشو بگیره
بعد میریم سراغ ژله های رنگی
ژله های رنگی رو هم درست میکنیم (اگر خواستین رنگ خوراکی بهش اضافه میکنین) و داخل یخچال میزارین تا یه کم خودشو بگیره تقریبا باید مثل سفیده تخم مرغ باشه غلظتش

وقتی ژله پایه خودشو گرفت سر سوزنی سرنگو در بیارین یکی از ژله های رنگیو(اونی رو که میخواین وسط گلتون کار کنین رو) داخل سرنگ بکشین و سر سوزنی سرنگ رو بزنین و بعد سرنگ رو از مرکر ژله به صورت مایل(حتما حتما باید از مرکز و به صورت مایل این کارو انجام بدین تا طبیعی تر و زیبا تر بشه) به داخل ژله پایه تزریق کنید به این ترتیب که سوزنو فرو میکنین و هم زمان که میارینش بیرون ژله رنگی رو توش تزریق میکنین
اگر ژله های رنگی از شکاف ایجاد شده توسط سوزن زد بیرون با ۱ دستمال تمیز پاکش میکنین
وقتی کار طراحی تموم شد ژلرو توی یخچال میزارین تا ژله های رنگی خودشونو بگیرن
بعد اگر خواستین میتونین برای زیبای بیشتر یه لایه ژله سفید روی ژلتون بریزین تا وقتی ژلرو از قالب بیرون میارین گل هاتون مشخص تر باشه :

سلام دوستای هنرمندم….. مدت ها بود توی قنادی ها ژله ها و کیک هایی رو می دیدم که روی اون ها تصویر اعضای خانواده و یا شخصیت های محبوب نقش شده بود….. خیلی دلم می خواست سر از کار قنادها در بیارم و این ژله رو خودم هم امتحان کنم….. مدت ها وقت گذاشتم و مطالبی رو پیدا کردم و اون هایی که توی آشپزآنلاین همراه و مشوقم بودن می دونن که وقت زیادی هم برای ترجمه گذاشتم….. خوب نتیجه خیلی خوب بود….. من ژله ی تصویری رو خودم برای تولد همسرم آماده کردم و زیرش هم با خط نستعلیق نوشتم….. البته چون تجربه ی اول بود، ژله چندان هم تعریفی از آب در نیومد اما مطمئنم با کمی تلاش و کسب تجربه، ژله های خیلی زیبایی رو می شه بهاین روش درست کرد و همه رو شگفت زده کرد…..

ما دو نوع ژله ی تصویری داریم…. یک مدل که عکس عزیزان مون و یا شخصیت های کارتونی مورد علاقه شون و یا عکس های دیگه رو روی ژله ظاهر می کنن که خوب این شاید زیباترین نوع ژله باشه که فکر نمی کنم کار خونه باشه….. برای این کار به دستگاه ها و لوازم مخصوص نیاز هست….. به این ترتیب که پس از آماده شدن ژله، در جایی که اصلا نور نیست یا مثل اتاق ظهور عکاسی ها نور قرمز در اون روشن هست، سطح روی ژله رو با اسپری امولوسیون پر می کنن…. بعد نگاتیو عکس مورد نظر رو در دستگاه اگران دیسمان قرار می دن و ژله ی امولوسیونی رو نور می دن…. در صورتی که دستگاه آگران دیسمان نباشه می شه البته نگاتیو تصویر مورد نظر رو روی کاغذ کالک و یا فیلم پرینت گرفت و اون رو روی ژله قرار داد و بعد از قرار دادن روی اون رو نور داد .در مرحله ی آخر روی ژله ی نور داده شده رو داروی ظهور می زنن و بعد از نمایان شدن تصویر روی ژله، کار تموم شده…. در این مرحله چون ما داریم کار رو روی ژله ی خوراکی انجام می دیم دیگه نباید داروی ثبوت عکاسی روی سطح مون بزنیم چون این دارو سمی هست…
علاوه بر اون یک سری هم برگه های آماده توی قنادی ها هست که اون ها رو می گیرن و مثل عکس برگردون روی ژله می چسبونن و عکس عینا منتقل می شه….. این ژله هم قشنگی خاص خودش رو داره…..

و یک مدل هم ژله یی که با دست نقاشی می شه….. که من خودم دنبال این ژله بودم……

اما برای ژله از نوع دوم که خودم دنبال همین بودم، ابتدا بر اساس طرح مورد نظرمون ژله ی پایه رو آماده می کنیم….. بهتر هست ژله ی پایه به رنگ سفید و یا رنگ های روشن باشه درست مثل پایه ی ژله ی خرده شیشه….. پس از درست شدن ژله ی پایه، ابتدا ما طرح مورد نظر مون رو روی کاغذ برنج، کاغذ شکری و یا کاغذ بوند bond paper و یا حتی اگر نداشتین روی کاغذ معمولی با مداد می کشین….. می تونین طرح رو از روی طرح مورد نظرتون کپی کنین….. سپس روی طرح رو با قلم سیاه خوراکی که از مغازه های لوازم قنادی می تونین تهیه کنین یک بار دیگه دورگیری می کنین و بعد کاغذتون رو روی ژله آرام قرار می دین….. یک کوچولو فشار روی کاغذ میارین و بعد با دقت و آرام کاغذ رو از روی ژله بر می دارین….. اگر کاغذتون برنجی و یا شکری باشه، اشکالی نداره کاغذ کامل برداشته نشه چون خوراکی هست و اصلا موقع خوردن محسوس نیست…..
حالا طرح مون رو روی ژله داریم و می تونیم اون رو مطابق الگو با قلم مو و رنگ های خوراکی، رنگ کنیم…..
یک توضیح راجع به قلم خوراکی non-toxic …. قلم های خوراکی حاوی رنگ های خوراکی هستن…. بعضی حتی رنگ های گیاهی دارن…. مدلی که برای این ژله ها استفاده شده مارک ویلتون wilton و نوکس knox و کرایولا crayola هست….. البته من بیشتر توی متن ها کرایولا رو می دیدم….. رنگ های استفاده شده برای داخل طرح رو به راحتی می تونین با قلم موی آبرنگ که در دستور نوکش رو به مقدار کمی الکل خوراکی آغشته می کنن رنگ کنین….. من خودم الکل به کار نمی برم….. برای دورگیری طرحم هم به جای قلم خوراکی از قلم موهای نازک استفاده می کنم که فقط باید دقت کنم دستم نلرزه….. و یک نکته ی مهم دیگه این هست که بعد از ترسیم خطوط سیاه دور نقاشی ابتدا باید بگذاریم رنگ خشک بشه و بعد رنگ های داخل طرح زده می شه…..

پس ما اگر خودمون بخوایم ژله ی تصویری درست کنیم به دو روش می تونیم این کار رو انجام بدیم…..
اول این که روی کاغذ نرمال مثل همون a4 شکل رو اول با مداد می کشیم و بعد روی خط ها رو یک بار دیگه با قلم موی نازک و رنگ خوراکی مشکی و یا با استفاده از قلم های خوراکی دورگیری می کنیم….. روی ژله کاغذمون رو می گذاریم و آرام بر می داریم…. اجازه می دیم طرح خشک بشه و بعد داخلش رو با رنگ های خوراکی رنگ می زنیم………. روش بالا

و اما روش دوم که اون بالا توضیح نداده بودم:
برای این کار به کاغذ های خاصی به نام باند bond paper نیاز داریم….. کاغذ باند یک کاغذ بسیار با کیفیت هست مانند کاغذ اسکناس….. الان فکر کنم از لوازم التحریر فروشی ها بشه اون رو در ایران تهیه کرد چون مورد استفاده ی گرافیست هاست و برای کارهای گرافیکی استفاده ی ویژه داره….. و برای پرینترها….. در حقیقت در روش دوم ما میایم و خودمون عکس برگردان برای ژله می سازیم…..

به این ترتیب که روی کاغذ باند طرح مون رو با مداد می کشیم…..

بعد شروع می کنیم و با رنگ های خوراکی کاغذ رو رنگ می زنیم….. ولی باید دقت کرد که هر رنگی رو ابتدا می گذاریم خشک بشه و بعد رنگ بعدی رو استفاده می کنیم…. به این ترتیب برچسب مون آماده می شه

برای مرحله ی بعد ژله رو از قالب جدا می کنیم و اجازه می دیم خوب سطحش خشک بشه چون سطح مرطوب طرح مون رو خراب می کنه…..طرح آماده شده رو بعد از خشک کردن روی سطح ژله قرار می دیم آروم و با دست آرام آرام فشار کوچولو می دیم و اجازه می دیم برای مدت ۲۵ دقیقه تا نیم ساعت طرح روی ژله بمونه و بعد طرح رو خیلی با دقت از روی ژله جدا می کنیم….. به هیچ عنوان در این مرحله نباید عجله کنیم…..چنان چه بعد از نیم ساعت هنوز طرح مون خوب روی ژله منعکس نشده بود باز می گذاریم ۱۵ دقیقه ی دیگه بمونه….. و بعد طرح رو جدا می کنیم….. ژله آماده هست…..

ما ایرانی ها که هنرمون توی دنیا تکه می تونیم از طرح های مینیاتوری و یا خطاطی هم به این روش استفاده بکنیم

اول اینکه … من چیز میز جدید و نو زیاد امتحان میکنم. ولی همیشه در مقیاس کوچیک و کم. اینبار هم این ژله رو خیلی ساده کار کردم که اگه خراب شد تو ذوقم نخوره ( آخه بچه روحیه اش خیلی لطیف و حساسه و زود به گریه میوفته! قبول ندارید از مامانم بپرسید!). پس یه دونه ژله شیرعسلی توی یه قالب کیک کوچولو درست کردم. اون ژله رو بلدید و تقریبا همه تون تا حالا درستش کردید. ولی باز میگم که قاطی نکنید.

۳ق غ پودر ژلاتین رو توی یه لیوان شیر سرد میریزیم. وقتی کاملا شکفته شد و پف کرد و حل شد میذاریم توی مایکروفر ( یک دقیقه) و یا روی بخار آب تا کاملا ذوب و حل شه. بعد نصف قوطی شیرعسلی ( و یا کمتر و یا بیشتر… بچشیدش که کم شیرین نباشه) رو توش میریزیم و بعد دو لیوان شیر سرد. قالبتون رو از قبل باید شسته باشید ( یعنی زیر آب بگیرید که همه جاش خیس شه) و توی فریزر گذاشته باشید که یخ بزنه. حالا ژله رو میریزیم توی قالب و میذاریم توی یخچال تا ببنده . من چون معمولا عصرها شروع به کار میکنم، مجبورم صبر کنم تا فرداش. ولی شما که توی خونه هستید و فرصت کافی دارید میتونید همه کار رو توی یک روز انجام بدید.

همین! من هیچ قر و فری به ژلهه ندادم. ولی چون در نهایت نتیجه کارم مطلوب بود، حالا شما اجازه دارید از انواع مدلهای ژله ای توی این کار استفاده کنید. یعنی ژله رنگین کمان یا ژله های لایه ای و چند رنگ درست کنید. من خودم در آینده بسیار بسیار دور شاید یکی دیگه به شیوه حرفه ای درست کنم ولی فعلا این روش ساده اش رو شما یاد بگیرید تا بعد.

پس کاری که شما میتونید انجام بدید اینه که یه لایه نازک از این ژله توی قالب بریزید و بذارید ببنده. بعد مثلا ژله رنگ آبی ( یک بسته ژله ، یک لیوان آب گرم، نصف لیوان آب سرد) کار کنید. بعد آبی کدر ( ترکیب ژله آبی رنگ با ژله شیر عسلی که دارید. یعنی به جای آب سرد از این ژله توش بریزید) بعد رنگ بنفش. بعد بنفش کدر . بعد قرمز. قرمز کدر. زرد…..خلاصه اینکه لایه لایه کار میکنید تا قالب پر شه. اینطوری موقع سرو ، برشهاتون شیک میشه. ولی باز تکرار میکنم که چون یه کار تمرینی بود، من فقط از رنگ سفید استفاده کردم که به احساساتم لطمه ای وارد نشه!

حالا مرحله دوم کار… یعنی نقاشی. شما باید روی یه کاغذ معمولی با رنگهای مخصوص شیرینی پزی نقاشی کنید. و باز یه مژده به مامانای عزیز! شما میتونید رنگ و قلم مو و کاغذ رو بذارید جلوی کودک دلبندتون تا واسه تون نقاشی کنه. ولی پیشنهاد میکنم اینکار رو فقط وقتی انجام بدید که بچه حالیش باشه که ژله چیه… و نقاشی خوشگل یعنی چی… و منتقل کردن نقاشی خودش روی ژله یعنی چی! اگه بچه خیلی کوچیکه به نظرم بهتره بدید بابای بچه نقاشی رو بکشه<!

دوستان طرز تهیه این مدل ژله به صورت تصویری میذارم امیدوارم که متوجه بشید
روی ژله آماده شده ( ژله ای که کاملا بسته و سفت شده ) به وسیلۀ یه سری ابزار که عکسشو گذاشتم شکل میندازین و بعد از طریق سرنگ رنگهای خوراکی به ژله طزریق میکنید
خوب طرز تهیه که معلومه با این عکسا
اما اگه راجع به موادشو جزئیاتش اطلاعات خواستین در خدمتم
عکسای آخری عکس ژله اییه که خودم درست کردم

ژله های گلدار
[/ [URL=http://upload.tehran98.com/]

ژله گلدار دیگه (بار سوم)

این هم نمای نزدیکتر گل

ژلـــه گـــــــــــلدار

مواد لازم:

یک بسته پودر ژله

یک بسته پودینگ یا کاسترد

مقداری خامه

طرز تهیه:

یک بسته ژله رو طبق دستور آماده میکنیم با این تفاوت که کمتر از ۲لیوان آب میریزیم تا ژلمون شل نباشه. ژله که کامل گرفت، یه قاشق مرباخوری و چایخوری و یه سرنگ ۲۰ سی سی کنار دستمون میذاریم خامه رو میکشیم داخل سرنگ بعد قاشق چایخوری رو به صوررتی که گودی قاشق به طرف داخل باشه فرو میکنیم تو مرکز ژله  به از کنار قاشق سرنگ رو فرو میکنیم و خامله رو فشار میدیم داخل قسمت برش داده تا کاملا پر شه وبه همین ترتیب گلبرگای میانی گل رو درست میکنیم برای گلبرگای دیگه از قاشق مرباخوری استفاده میکنیم به طوری که گودی قاشق به طرف بیرون باشه گلبرگها که تموم شد دوباره ژله رو میذاریم داخل یخچال. یک بسته پودینگ رو طبق دستورش درست میکنیم و مداوم هم میزنیم تا کمی خنک شه بعد میریزیم روی ژله و میذاریم تو یخچال تا سفت شه . ظرف ژله رو چد ثانیه تو داخل آب داغ فرو میبریم بعد بر میگردونیم تو ظرف مرود نظر

اینم لینک آموزش تصویریش

 

اینم اولین و تا الان آخرین ژله ی گلدار من!  مال قدیم ها است و عکسش تو بخش غذا ها بود و آوردمش اینجا لبخند
اینو فکر کنم پارسال واسه مسابقه مامی سایت درست کرده بودم.
روشم به سبک ژله تصویری هست.

-تو یه ظرف دیگه ژله گلدارو درست کردم و به لیوان منتقلش کردم.

 

۳۲ نظر

 1. zariyoosefi @YAH00.COM گفته است :
  اسفند ۲۰ام, ۱۳۹۱

  سلام عزیزم. من خیلی از هنر زیبای شما خوشم امدولی من متوجه گلها نشدم که چه طوری درست شده اند اگر مرحله به مرحله عکس بگیری ممنون می شم

 2. الهه گفته است :
  اسفند ۲۲ام, ۱۳۹۱

  یعنیا تهشی.کفم برید ایناهمه توکار تزیینات بودم اما این کار واقعا عالیه.من که عمرا بتونم درست کنم اما سعی خودمو میکنم.فقط نمیدونم اگه اشکال داشتم چگورازتون راهنمایی بگیرم؟

 3. الهه گفته است :
  اسفند ۲۲ام, ۱۳۹۱

  من هم ازتون میخام مرحله به مرحله عکس بزارید.مرسی

 4. زینب گفته است :
  فروردین ۱۷ام, ۱۳۹۲

  خیلی قشنگه آدم دلش نمیاد بخوره ولی کامل نبود نفهمیدم چه جوری گل درست می شه

 5. honey گفته است :
  اردیبهشت ۷ام, ۱۳۹۲

  روی کیک هم به این شیوهعکس منتقل کرد؟

 6. الناز گفته است :
  اردیبهشت ۲۲ام, ۱۳۹۲

  سلام من واقعا از هنرتون خوشم اومد ولی میخاستم بگم میشه یه طرح اسون تر بذارید تا راحت تر درست کنیم راستش خیلی سخته

 7. ﻣﺎﻣﺎﻥ ﻣﻬﺮﺑﺪ گفته است :
  اردیبهشت ۳۰ام, ۱۳۹۲

  ﺧﻴﻠﻲ ﺯﻳﺒﺎﺳﺖ اﻱ ﻛﺎﺵ ﻣﻴﺸﺪ ﺗﻮﻟﺪﭘﺴﺮﻡ ﺩﺭﺳﺖ ﻣﻴﻜﺮﺩﻡ

 8. نفس گفته است :
  خرداد ۱۴ام, ۱۳۹۲

  سلام مرسی واقعا خوب بود ولی لطفا طرز کشیدن گلبرگاشم بگید ممنون

 9. آریانا گفته است :
  خرداد ۱۹ام, ۱۳۹۲

  سلام
  میخواستم بدونم اگه ژله آلوئه ورا در دسترس نبود با استفاده از پودر ژلاتین چطور میشه درستش کرد؟

 10. سحر گفته است :
  خرداد ۳۱ام, ۱۳۹۲

  سلام مطالبتون عالیه-میخواستم بدونم قاشق رو از پایین زله فرو ببرم -میشه در مورد تهیه ی زله گلدار بیشتر توضیح بدین -ممنون

 11. vida گفته است :
  مرداد ۴ام, ۱۳۹۲

  لطفا دقیق تر تزریق گل توضیح بدید

 12. tarane_jon گفته است :
  مرداد ۹ام, ۱۳۹۲

  سلام
  واقعا باید به این هنر شما افرین گفت.خدا قوت.همسرم تحسینتون می کنه
  اروم اروم و با تصویر توضیح بدید بهتره.ممنون

 13. ناهید گفته است :
  مهر ۱۴ام, ۱۳۹۲

  خیلی عالی ولی طرز برگردودن اون چطوریه

 14. ستاره گفته است :
  مهر ۱۶ام, ۱۳۹۲

  منم نفهمیدم چطوری گل درست میشه لطفا بیشتر توضیح بدهید

 15. سارا گفته است :
  آبان ۲ام, ۱۳۹۲

  به منم سر بزنید

 16. سمیه گفته است :
  آبان ۶ام, ۱۳۹۲

  سلام لطفا دقیق تر توضیح بدید.

 17. tannaz گفته است :
  آبان ۱۰ام, ۱۳۹۲

  سلام چطوری به شکل گل درمیاد؟؟

 18. قنبری گفته است :
  آذر ۲۸ام, ۱۳۹۲

  سلام لطفا طرز تهیه ژله تزریقی را برای من ارسال بفرمائید.
  با تشکر

 19. mariya گفته است :
  دی ۱ام, ۱۳۹۲

  لطفا وسایل خاص ژله درست کردن رو کامل بگید

 20. mariya گفته است :
  دی ۱ام, ۱۳۹۲

  منم دقیق میخوام

 21. ملیحه گفته است :
  دی ۵ام, ۱۳۹۲

  بسیار زیباست. احسنت ولی ایکاش بصورت تصویری بود تا بهتر متوجه بشیم…

 22. هنگامه گفته است :
  دی ۷ام, ۱۳۹۲

  سلام خسته نباشید
  واقعا لذت بردم دمتون گرم
  لطف کنید الگوها رو هم به ایمیل من ارسال کنید ممنون

 23. نرگس گفته است :
  دی ۱۷ام, ۱۳۹۲

  سلام دست گلتون درد نکنه محشره خیلی عالی بود

  میشه نام ابزاری که با هاش کار می کنید رو بفرمایید

 24. زري نارنجكار گفته است :
  دی ۱۸ام, ۱۳۹۲

  سلام .لذت بردم

 25. زهرا گفته است :
  بهمن ۱۶ام, ۱۳۹۲

  سلام منم مثل بقیه دوست دارم کامل یاد بگیرم مخصوصا چگونه در اوردن شکل گل ها ولی انگار اینجا کسی نیست پاسخ بده در ضمن هنر شما قابل تحسینه ممنون اگه به ما هم منتقل کنید

 26. یلدا گفته است :
  بهمن ۲۳ام, ۱۳۹۲

  عزیزم خیلی قشنگ بوووووووووووود

 27. شقایق گفته است :
  اسفند ۷ام, ۱۳۹۲

  سلام
  عالی بود
  افرین خیلی کارتون محشره بقیه کارای زله دیگه تکراری شده بود ولی مال شما واقعا جدید رو خاص بود واقعا که هنرمندید
  موفق باشید

 28. Mahshid گفته است :
  فروردین ۴ام, ۱۳۹۳

  واقعا خوشگل میشه .فقط یک کمی سخت !آدم دلش نمیاد بخوره

 29. گندم گفته است :
  تیر ۸ام, ۱۳۹۳

  سلام خسته نباشین میشه تو ظرف یکبار مصرف هم درست کرد؟
  کاش مرحله به مرحله تصویری بود.
  اگه فیلمشو دارین لطفا برام ایمیل کنید.
  مرسسسسسسسسسسسسسسی

 30. maria گفته است :
  تیر ۲۷ام, ۱۳۹۳

  این هنرتون واقعـاً درخور تحسینه!
  فقط تزریق خامه بهشو،شکل دادنش،ب نظر یه خـُرده مشکل میاد.
  اگه ممکنه بیشتر توضیح بدید.
  مچــکر!

 31. arezoo گفته است :
  مرداد ۶ام, ۱۳۹۳

  واقعاااا زیبا بودن تصمیم دارم درست کنم من خیلی ژله خوب درست و تزیین میکنم ولی ژله تزریقیو تاحالا امتحان نکرده بودم.مرسیییییییییییی

 32. عسل گفته است :
  دی ۱۲ام, ۱۳۹۳

  سلام لطفا فیلم بذارید

ارسال نظر